Vähigenoomi testimine (GCP) parandab kliiniliste otsuste tegemist, toob välja patsiendi haiguse unikaalse geneetilise info ja näitab võimalused just sellele patsiendile sobivaks raviks.
Lisaks tagab testide detsentraliseerimine võimaluse kasutada Founation Medicine platvormi andmete tõlgendamiseks ja kliinilise otsustustoe kasutamiseks, et tagada vähipatsientidele personaalne ravi.
Roche Eesti Personaalmeditsiini valdkonna juht usub, et koostööleping Illuminaga võimaldab kiirendada ka Eesti vähipatsientide juurdepääsu innovaatilisele vähigenoomi testimisele.
Koostööleping on osa Roche strateegiast kiirendada kliinilise uurimistegevuse tempot, muuta töövood sujuvamaks ja laiendada pakutavate testide valikut.
Illumina sekveneerimisseadmete laiaulatuslik võrgustik kombineerituna Roche ekspertide kogemusega testide väljatöötamisel suurendab ligipääsu järgmise põlvkonna sekveneerimise (NGS) kasutamiseks vähidiagnostikas ja ravi suunamisel.
13. jaanuar 2020 teatas Roche (SIX: RO, ROG; OTCQX: RHHBY), et Illuminaga sõlmiti 15-aastane koostööleping, et laiendada ja kiirendada järgmise põlvkonna sekveneerimisel (NGS) põhineva vähigenoomi testimise kasutuselevõttu kohalikes laborites. Teadmised vähktõve bioloogiast arenevad, sealhulgas ka vähki põhjustavatest geneetilistest muutustest, ning seeläbi on NGS-il põhinevate testidega võimalik täiustada vähiriski prognoosimist, avastamist, diagnoosimist, ravi ja jälgimist.
Andre Koit, Roche Eesti Personaalmeditsiini valdkonna juht usub, et globaalne koostöölepe võimaldab kiirendada ja parandada vähigenoomi testide laialdasemat kasutuselevõttu ka Eestis. „Tuues NGS testide tegemise igasse riiki koha peale ja luues sealjuures ligipääsu FMI pikaajalisele kompetentsile, loob kokkulepe ka Eesti vähipatsientidele tulevikus lihtsama võimaluse haiguse geenivigadest ulatuslikumalt aru saada ja seeläbi ka ravi efektiivsemalt suunata. Taoliste detsentraliseeritud lahenduste kasutuselevõtt muudab NGS tehnoloogia kasutuse lihtsamaks ning usume, et seeläbi jõuab see ka palju rohkemate patsientideni kui täna. Ka Eesti vähipatsiendid väärivad juurdepääsu innovatsioonile ning see kokkulepe on jõuline samm, mida Roche turuliidrina selle tagamiseks teha sai nii meie kui ka teiste riikide patsientide heaks."
Vähigenoomi testimine (Comprehensive genomic profiling ehk CGP) on järgmise põlvkonna sekveneermise tehnoloogia (NGS), mida kasutatakse vähikoe genoomi analüüsil eesmärgiga tuvastada mutatsioonid geenides, mis teadaolevalt võisid antud patsiendi haiguse tekitada või juhivad selle edasist arengut. Saadud infot kasutatakse raviotsuste tegemiseks. Kuna eksisteerib sadu erinevaid vähiga seotud geene ning igas geenis võib olla väga palju erinevaid muutusi, siis muudavad geenimuutuste tüüp, arv ning kombinatsioon iga inimese vähi ainulaadseks. See analüüs suudab tuvastada tänaseks teadaolevaid vähi tekkega seotud geneetilisi muutusi. Analüüsi tulemused võivad aidata hinnata, kas konkreetse vähi geneetilise tüübi korral saab kasutada sihtmärkravi ning milline ravimeetod võiks anda parima võimaliku tulemuse.
Sõlmitud leping liidab mõlema ettevõtte kompetentsid ja loob täiendavad võimalused laiendada NGSi ülemaailmset kasutuselevõttu vähiravis. Lepingu osana annab Illumina Roche'ile õiguse arendada ja levitada in vitro diagnostilisi (IVD) teste (ingl. kit), mida kasutatakse Illumina NextSeq ™ 550Dx seadmel. Õigused laienevad ka Illumina poolt tulevikus pakutavatele diagnostilistele (Dx) sekveneerimisseadmetele. Roche teeb omakorda koostööd Illuminaga, et täiendada Illumina ülegenoomset vähitesti TruSight Oncology 500 (TSO 500) uute kaasdiagnostiliste (CDx) kasutusvõimalustega. Tehingu rahalisi tingimusi ei avalikustatud.
Lepingu IVD tingimuste kohaselt töötab Roche välja, toodab ja turustab nii tahkel koel kui ka vereproovidel kasutamiseks sobilikke AVENIO IVD teste, mida kasutatakse Illumina NextSeq 550Dx seadmetes. Illumina jätkab NextSeq 550Dx seadmete ja sekveneerimiseks vajalike tarvikute müüki. Lepingu CDx-tingimuste kohaselt töötavad Roche ja Illumina koos välja ja rakendavad CDx-i nõudeid TSO 500-le nii kasutuses kui ka arenduses olevatele Roche sihtmärkravimitele, baseerudes NextSeq 550Dx seadmetele. Ühist TSO 500 tootearendust juhib Ilumina. Illumina tagab arendatava TSO 500 vastavuse regulatiivsetele nõutele ning jätkab TSO 500 tootmist, tarnimist ja turustamist. Roche toetab sealjuures vastavate kasutusvõimaluste ja regulatiivsete taotluste väljatöötamist.
Roche läbi Roche Sequencing Solution’i ning Foundationa Medicine’i on pühendunud transformatsioonile vähiravis. Uudne lähenemine eeldab parimate ravivalikute tegemiseks põhjalikke teadmisi vähi genoomsetest muutustest, mis mõjutasid iga patsiendi ainulaadse vähi kujunemist. Foundation Medicine pakub laia valikut vähigenoomi testimise võimalusi, et tuvastada patsiendi vähi molekulaarsed muutused ja vastavalt profiilile valida sihtmärkravi, immuunravi või soovitada sobivat kliinilist uuringut. Roche Sequencing Solutions pakub reagente ja tarkvara, mida laborid vajavad genoomsete muutuste määramiseks tahkest koest või vedelal kujul kogutavast proovist. Ainult teadusuuringutes kasutamiseks mõeldud ja tulevase IVD AVENIO NGS onkoloogiliste testide tootevalikuga soovib Roche muuta sekveneerimise lihtsaks ja oluliselt parandada testide igapäevast kättesaadavust.
Roche on farmaatsia- ja diagnostika valdkonnas üleilmne suunanäitaja, keskendudes teadusearendusele ning inimeste elude parandamisele. Ravimite ja diagnostikumide koondamine ühise katuse alla on andnud kombineeritud tugevuse ja teinud Roche’st liidri personaliseeritud tervishoiu valdkonnas. Ettevõte tegutseb enam kui 100 riigis ja andis 2018. aastal tööd rohkem kui 94 000 inimesele üle maailma. 2018. aastal investeeris Roche uurimis- ja arendustegevusse 11 miljardit Šveitsi franki ja teatas 56,8 miljardit Šveitsi frangi suurusest läbimüügist.
Hoffmann-La Roche, peakontoriga Baselis Šveitsis, on maailma suurim biotehnoloogia ettevõte, mis tegutseb peamiselt ravimite ja diagnostika valdkonnas. Alates loomisest 1896. aastal jätkab Roche otsinguid efektiivsemaks haiguste ennetamiseks, diagnoosimiseks ja raviks ning ühiskonda panustamiseks. WHO oluliste ravimite nimekirjas on 30 Roche’i ravimit. Roche’ on tunnustatud Dow Jones Sustainability Indices poolt 10 aastat järjest kui jätkusuutlikuimat ettevõtet farmaatsia-, biotehnoloogiliste- ja loodusteadusfirmade sektoris.
Roche Eesti põhitegevusalaks on ravimite kliiniliste uuringute läbiviimine, nende tulemuste alusel ravimitele müügiloa taotlemine, hulgimüük ja turundamine. Meie missiooniks täna ja homme on luua lisaväärtust tervishoiusüsteemis, keskendudes meie teadmistele farmaatsia-ja diagnostikavaldkonnas.