skip to content

Roche Eesti fookus 2024. aastal

18.06.2025

Biotehnoloogiaettevõte Roche Eesti OÜ avalikustas oma 2024. aasta majandusaasta aruande, mis kinnitab ettevõtte pühendumist patsientide elukvaliteedi parandamisele ja nende eluea pikendamisele. Aruandes tuuakse esile olulised edusammud oftalmoloogia, onkoloogia ja neuroloogiliste haiguste valdkonnas, mis on Roche Eesti strateegilised fookusvaldkonnad.

“Meie jaoks on kõige tähtsam, et patsientidel oleks parem ja pikem elu. 2024. aastal keskendusime silmahaiguste, vähiravi ja neuroloogiliste haiguste valdkondadele. Lisaks patsientide heaolu tagamisele soovime, et Eesti tervishoiusüsteem oleks tugev ja jätkusuutlik. Seepärast osaleme töögruppides, koolitame meditsiinitöötajaid, jagame rahvusvahelisi kogemusi ning tõstame üha enam elanike haigusteadlikkust, sest teadlikkus aitab võimestada patsiente nende tervenemise teekonnal,” selgitas Roche Eesti tegevjuht Kadri Mägi-Lehtsi. Roche Eesti investeeris 2024. aastal innovatsiooniprojektidesse 722 000 eurot, mida on rohkem kui aasta varem. 

Innovatsioon läbi koostöö 

Valmis kopsuvähiga patsiendi teekonna arendusprojekt, mille eesmärk oli töötada välja kopsuvähiga patsientide probleeme arvestavaid lahendusi, toetades tervises ja sotsiaalsüsteemis innovaatiliste lahenduste loomist. “Uurisime, mis teeb kopsuvähi patsientide elu raskeks ja kuidas saaksime neid paremini aidata. Leidsime üles pudelikaelad ja mõtlesime välja, kuidas patsiendid saaksid lihtsamini hakkama alates diagnoosist kuni ravini välja,” selgitas Roche Eesti strateegiaüksuse juht Kea Kapsta. Kaardistati kopsuvähi patsiendi teekond ja leiti, et diagnoosi ootamine on patsientidele eriti koormav, samas kui palliatiivravi kättesaadavus ja kvaliteet varieerub suuresti. Tulemused rõhutasid tervishoiutöötajate väljaõppe, ühtse informatsiooniallika loomise ja elustiilisoovituste vajadust diagnoosi ooteajal. Projekti eestvedajad olid Sotsiaalministeerium, Tervisekassa, Roche, AstraZeneca, MSD, Pfizer ja Tehnopol.

Koostöös Tervisekassa ja Võrk Analythics OÜ-ga töötati välja DICARE (Direct and Indirect costs of health care) analüüsimudel neuroloogia ning Sclerosis Multiplex’i näitel. Mudel kajastab tervishoiuteenuste osutamisel tehtavaid otseseid Tervisekassa poolt kompenseeritud kulusid ja kaudseid kulusid patsiendi ja ühiskonna vaatest. “Mudeli fookuseks on mittemeditsiinilised kulud, mida kannab patsient või laiemalt ühiskond tervishoiuteenuse tarbimisel, näiteks transpordikulud haiglasse minemiseks ja patsiendi või hooldaja aeg teenuse tarbimisel. Mudel on oluline edasiminek innovatsiooni toomiseks ja selle väärtuse arvesse võtmisel Eestis,” rääkis Roche Eesti arendusteenistuse juht Mart Vain

Sotsiaalne vastutus ja uued hindamiskriteeriumid 

Roche Eesti käsitles ravimite madala kättesaadavuse probleemi. Eestis on saadaval vaid 31% uutest ravimitest, samas kui Euroopa Liidu keskmine on 76%. “Oleme rääkinud avalikult sellest, et Eestis ei ole alati kõik ravimid kohe kättesaadavad. Tervishoiusüsteemis tuleb hinnata uusi tehnoloogiaid laiemalt ja arvestadaks ka kaudseid kulusid,” rääkis Mägi-Lehtsi. 

Tervisekassa kutsus 2023. aastal kokku töörühma, kus läbi Ravimitootjate Liidu osales ka Roche Eesti, et leida lahendusi ravimite kättesaadavuse parandamiseks ja jõuda Euroopa Liidu keskmisele tasemele lähemale. Töörühm käis koos terve 2024. aasta ning ühise pingutuse tulemusena uuendati tervisetehnoloogia hindamise Eesti juhendit, kus on sees, et ka kaudseid kulusid võetakse arvesse. Uus juhend on senisest selgemaks suuniseks kõigile tervisetehnoloogiatega seotud osapooltele, sest dokument kirjeldab täpsemini ootuseid andmetele, mis on vajalikud rahastusotsuste tegemiseks, andes samal ajal süsteemi ka paindlikkust. 

Avalik diskussioon ja haigusteadlikkuse tõstmine

Roche Eesti osales ja tõstatas ise ka muid avalikke diskussioone, sealhulgas osaledes väärtuspõhise tervishoiu 2030 konverentsil, kus arutleti ka Tervisekassa eelarve puudujäägi üle, prognoosiga 167,3 miljonit eurot 2024. aastal. Paides toimunud Arvamusfestivalil toimunud paneelarutelul käsitleti põhjalikumalt piirkondlike haiglate koormust ja kodulähedase ravi võimalusi.

Roche Eesti suurendab patsientide, nende lähedaste ja ühiskonna teadlikkust erinevatest haigustest, et võimestada patsiente elukorralduslike ja ravi puudutavate küsimuste esitamisel ning info otsimisel. Suurimat tähelepanu sai oftalmoloogia valdkonda kuuluv haigus, mis on vanusega seotud kollatähni kärbumine. Tegemist on kroonilise haigusega, mille tõttu langeb nägemistervavus, mis mõjutab oluliselt elukvaliteeti. Selle haigusvaldkonna teadlikkuse tõstmiseks viis Roche Eesti läbi teavituskampaania “Su hägu kõlab tuttavalt,” mis püüdis pilku erinevates kanalites. 

Rinnavähi diagnoosi saamine on stressirohke, valus ja hirmutav kogemus, mis pöörab Eestis igal aastal pea peale üle 800 naise elu. Selleks, et pakkuda rinnavähi diagnoosi saajatele emotsionaalset tuge ja anda neile haiguse vastu võitlemiseks motivatsiooni, lõi Roche Eesti esmakordselt rinnavähi diagnoosi saanud patsientidele lootuselille karbi (www.lootuselill.ee). Lootuselill valmis koostöös Tartu Ülikooli Kliinikumi, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Ida-Tallinna Keskhaigla onkoloogide ja patsientidega. 

Tervisedendus ja töötajate hoidmine 

Roche Eesti väärtustab oma töötajaid ja panustab terviseedendusse. Ettevõttele omistati 2024. aastal tervist edendava töökoha märgis, mis tunnustab süsteemset lähenemist töötajate tervise ja heaolu toetamisel. Lisaks pälvis Roche Eesti aasta õppijasõbraliku tööandja eripreemia, mis näitab ettevõtte pühendumust töötajate arengu ja õppimisvõimaluste tagamisele. Olulise tunnustusena sai ettevõte ka vaimset tervist väärtustava organisatsiooni kuldmärgise, mis kinnitab, et ettevõttes luuakse toetavat ja kaasavat töökeskkonda, kus vaimne tervis on prioriteet.

 

Roche Eesti OÜ asutati 2005. aastal ja võttis üle Hoffmann-La Roche 1997. aastast tegutsenud filiaali tegevuse. Hoffmann-La Roche on üks maailma juhtivaid teaduslikul uurimistööl põhinevaid tervishoiugruppe, keskendudes ravimite ja diagnostiliste lahenduste loomisele, arendamisele, tootmisele ja turundamisele, olles juhtiv ravimitootja mitmetes valdkondades nagu onkoloogia, neuroloogia ja harvikhaigused. Roche Eesti põhitegevusalad hõlmavad ravimite importi ja hulgimüüki, turundus- ja arendustegevust, kliiniliste uuringute teostamist ning tervisealase teabe levitamist. 

 

Meedia