Rinnavähi sümptomid: Kaheksa vähetuntud sümptomit, mis annavad märku rinnavähist

Paljude jaoks on rinnavähi esimene sümptom rinda tekkinud tihendid. Ent sümptomid võivad olla väga erinevad – alates tihketest tükkidest kuni vähem silmatorkavate nahamuutusteni. Rinnavähi sümptomite esinemine ei tähenda tingimata vähki, kuid pidage siiski esimesel võimalusel nõu arstiga.

Rinnavähk tuleb tuvastada ja seda tuleb ravida varakult.Varakult avastatud rinnavähk annab rinnavähiga inimestele parima võimaluse tervenemiseks. Teistesse elunditesse levinud ehk kaugelearenenud rinnavähi korral võimaldab varajane tuvastamine planeerida varakult individuaalse ravi, mis võib lõppkokkuvõttes parandada patsiendi ravitulemusi. Aeg mängib rinnavähi diagnoosimisel elutähtsat rolli. Tundke rinnavähi sümptomeid ja tegutsege varakult.

Nahamuutused rinnal või seda ümbritseval nahal: kortsumine

See võib viidata rinnas olevale tihendile, mis põhjustab rinna sidekoe lühenemist. See omakorda tõmbab koe ja naha sissepoole, mille tulemusel tekivad nahal kortsud või lohud.

Nahamuutused rinnal või seda ümbritseval nahal: lohud

Lohud võivad olla märk sellest, et lümfisooned (väikesed kanalid, mis aitavad kehast jääkaineid väljutada) on ummistunud. See põhjustab rinna paistetust ja turset ning väikeseid lohke (apelsinikoorenahka). Mõnel juhul on see märk põletikulisest rinnavähist.

Rinnakoe tihenemine

See võib viidata tihendile piimanäärmete rakkudes või ummistunud lümfisoontele (väikesed kanalid, mis aitavad kehast jääkaineid väljutada).

Ekseemilaadne lööve või punetus rinnanibul või selle ümber

See on väga haruldane rinnavähi sümptom. Harvadel juhtudel seostatakse seda Pageti tõvega, mille põhjus ei ole teada. See põhjustab rinnanibul ja selle ümber ekseemitaolist sügelevat punetust.

Ebatavaline eritis (veri või mäda), mis eritub nibust ilma seda pigistamata

See võib olla märk, et rinnanibu taga, piimajuhade limaskestal on vähirakud.

Muutused rinnanibus, näiteks nibu sissetõmbumine või selle asendi/kuju muutumine

Sissetõmbunud rinnanibu (kui see ei ole kaasasündinud), mida ei saa välja tõmmata, võib viidata nibu taga olevale tihendile, mis seda sissepoole tõmbab.

Nähtavad veresooned rinnal

See võib viidata veresoone ummistumisele tihendi või suurenenud verevarustuse tõttu, mis võib omakorda olla märk kasvajast.

Kaenlaalune turse

See võib viidata kaenlaaluste lümfisõlmede (väikesed kanalid, mis aitavad kehast jääkaineid väljutada) suurenemisele. Vahel võivad tükid olla kaenla all märgatavamad kui rinnas.

Rindade enesekontroll

Tundke rinnavähi sümptomeid ja kontrollige rindu regulaarselt. Kui märkate midagi ebatavalist, pidage kohe nõu arstiga. Rinnavähi varajane diagnoosimine ja ravi võimaldab haigust edukamalt ravida.

Rindade kontrollimiseks ei ole valet viisi. Peaasi on OTSIDA järgmisi märke:

  • Naha välimus:

Apelsinikoorenahk, nähtavad veresooned, lohud

  • Muutused rinnanibus:

Lööve, punetus nibu ümber, sissetõmbunud nibu

  • Koe tihenemine:

Tükk rinnas või kaenla all, rinnakoe tihenemine

Avasta rohkem

KontaktMaailmaslinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeMeistTegevusaladTöökohadMeediaLoodPrivaatsusteadeÕiguslikud alused