Roche cobas SARS-CoV-2 ja A ja B gripi test on valmis kasutamiseks cobas 6800/8800 süsteemis

  • Esimene täielikult automatiseeritud test kõrge läbilaskevõimega süsteemides (high throughput systems) SARS-CoV-2 ning A ja/või B gripi viiruse avastamiseks ja diferentseerimiseks ühest proovist

  • COVID-19 ja gripi infektsioonid on raskesti eristatavad kliinilise pildi alusel. Tervishoiutöötajatel võimalus kindlalt diagnoosida õige haigus ja valida vastav ravitaktika

  • Testi saab kasutada kõrge läbilaskevõimega cobas 6800/8800 süsteemides

  • Test on saadav riikides, kus aktsepteeritakse CE-märgist

“Läheneva gripihooaja valguses on test olulise tähtsusega, sest aitab eristada SARS-CoV-2 ja gripi nakkust, mis kliinilise pildi alusel on keeruline. Nüüd on võimalus tervishoiutöötajatel ühe testiga kindlalt panna õige diagnoos ja valida patsiendi jaoks õige ravitaktika,” ütles Thomas Schinecker, Roche Diagnostics CEO. “Diagnostiliste testimissüsteemide lahenduste liidrina näitab selle testi lansseerimine meie jätkuvat pühendumust raskete viirushaiguste leviku piiramisele, võimaldades ligipääsu täpsetele, usaldusväärsetele ja tõhusatele  testimisvõimalustele.”

Roche’ laialt kasutuses olev täisautomaatne cobas 6800/8800 süsteem, mida kasutatakse  SARS-CoV-2 ja A/B grippi testimiseks, võimaldab lühima ajaga saada tulemused tänu kõrgele läbilaskvusele ja pikemale sekkumiseta ajale võrreldes teiste automatiseeritud molekulaarsete platvormidega. Süsteemide võimekus on kuni 96 testitulemust 3 tunniga, cobas 6800 Süsteemil 384 tulemust ja cobas 8800 Süsteemil 1056 tulemust  8-tunnise vahetuse jooksul. Roche tagab enda poolt nii palju teste kui võimalik tulenevalt tarneahela võimekusest.

Test on järjekorde täiendus Roche laiaulatusliku diagnostika toodete portfelli toetamaks tervishoiutöötajaid COVID-19 vastases võitluses informeeritud otsuste tegemisel patsientidele parimat ravi valides. Hetkel on portfellis  molekulaarsed, seroloogilised ja digitaalsed lahendused, mis aitavad diagnoosida ja kontrollida COVID-19 nakkust algusfaasis, paranemisfaasis ja ka infektsiooni lahenemise järgselt.

Cobas SARS-CoV-2 ja A/B gripi test on kompleksne RT-PCR analüüs (reverse transcription polymerase chain reaction), mis samaaegselt hindab ja diferentseerib SARS-CoV-2, A-gripi ja B-gripi viiruse esinemist respiratoorse viirusinfektsiooniga patsiendi ninast või ninaneelust võetud proovis. Test ei ole mõeldud C-gripi viiruse diagnoosimiseks. Mitme viiruse samaaegne testimine tõstab laborite efektiivsust ja säästab ressursse.

Negatiivsed tulemused ei välista SARS-CoV-2 ja gripi nakkuste olemasolu ja ainult sellele toetudes ei tohi teha ravi- ega muid patsientidega seotud otsuseid. Negatiivseid tulemusi tuleb vaadelda koos kliinilise pildi, patsiendi anamneesi ja epidemioloogilise informatsiooniga.

Cobas SARS-CoV-2 ja A/B-gripi test on mõeldud teostamiseks koolitatud laboripersonali poolt, kes on saanud väljaõppe RT-PCR tehnoloogiate ja in vitro diagnostiliste protseduuride osas. 

Koroonaviirused (CoV) on suur viiruste perekond, mis põhjustab erineva raskusega haigusi nagu tavaline külmetushaigus ja rasked  hingamishäiretega kulgevad haigused (MERS-CoV ja SARS-CoV).  Uus koroonaviirus (SARS-CoV-2) on haru, mida ei ole varem inimestel tuvastatud.

Infektsiooni tunnused on respiratoorsed nähud nagu köha, õhupuudus, hingamisraskus ja palavik. Raskematel juhtudel võib esineda kopsupõletik, raske äge respiratoorne sündroom, neerupuudulikkus ja haigus võib lõppeda surmaga.   

Haiguse leviku kontrollimiseks soovitab Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) regulaarset kätepesu, suu ja nina katmist köhimisel ja aevastamisel, liha ja munade läbiküpsetamist enne söömist ja kontakti vältimist haigusnähtudega inimestega.

COVID-19 pandeemia jätkab globaalset arenemist erinedes riigiti ja meie, Roche, teeme koostööd tervishoiutöötajatega, laboritega ja ametiasutuste ja organisatsioonidega, et tagada patsientidele testid, ravi ja hoolitsus, mida nad vajavad. See test on järjekorde samm Roche’ võitluses COVID-19 pandeemiaga. 

Eelnevad sammud on:

COVID-19 diagnostilised testid ägeda infektsiooni korral ja antikehade avastamine patsientidel, kellel on olnud kokkupuude viirusega

  • SARS-CoV-2 molekulaarne test COVID-19 viiruse avastamiseks

  • COVID-19 antikeha test antikehade avastamiseks verest 

  • Antikehade kiirtest koostöös firmaga SD Biosensor COVID-19 antikehade kiireks avastamiseks tervishoiuasutustes

Olemasolevate ravimite uurimine, et paremini mõista nende potentsiaali COVID-19 patsientide ravimisel.

Tootmise suurendamine ja tarneahela võimekuse tõstmine, et tagada toodete olemasolu COVID-19 tingitud nõudluse tõusust. 

Olemasolevate ravimite ja diagnostika vahendite tarnimine patsientidele üle maailma erakordsetes tingimustes.

Gripp on äge viiruslik haigus. Gripp levib puhangute, epideemia ja pandeemiana. Grippi põhjustavad A-, B- ja C-gripiviirused. A ja B gripiviirused on peamised respiratoorsete infektsioonide põhjused, hinnanguliselt mõjutades 5-10% täiskasvanutest ja 20-30% lastest maailmas aastas. Viirus levib tavaliselt aevastamisel või köhimisel vabanevate piiskade abil. Haiguse tundemärkideks on kiirelt tõusev kõrge palavik, peavalu, kuiv köha ja/või nohu, väsimus ja nõrkus, lihase- ja liigesevalu. Kõige enam haigestuvad grippi lapsed, kuid hospitaliseerimised ja surmajuhud tekivad peamiselt  eakate, krooniliste haigustega inimeste hulgas. Igal aastal umbes 3 kuni 5 miljonit inimest haigestub raskesse grippi ja 290 000 kuni 650 000 inimest sureb gripi tõttu.

Roche on farmaatsia- ja diagnostika valdkonnas üleilmne suunanäitaja. Roche keskendub teaduse edasiarendamisele, et parandada inimeste elusid. Ravimite ja diagnostikumide koondamine ühise katuse alla on andnud kombineeritud tugevuse ja teinud Roche’ist liidri personaliseeritud tervishoiu valdkonnas. Ettevõte tegutseb enam kui 100 riigis ning andis 2019. aastal tööd umbes 98 000 inimesele üle maailma.  2019. aastal investeeris Roche uurimis- ja arendustegevusse 11,7 miljardit Šveitsi franki ja saavutas 61,5 miljardi Šveitsi frangi suuruse müügikäibe.

Hoffmann-La Roche, peakontoriga Baselis Šveitsis, on maailma suurim biotehnoloogia ettevõte, mis tegutseb peamiselt ravimite ja diagnostika valdkonnas. Lisaks tõeliselt eristuvatele ravimitele onkoloogias, immunoloogias, oftalmoloogias ning nakkushaiguste ja kesknärvisüsteemi haiguste raviks on Roche ka juhtiv in vitro diagnostika ja kudedel põhineva vähidiagnostika alal ning esirinnas ka diabeedi enesekontrolli valdkonnas.

Alates loomisest 1896. aastal jätkab Roche otsinguid efektiivsemaks haiguste ennetamiseks, diagnoosimiseks ja raviks ning ühiskonda panustamiseks. Täiendavalt on ettevõtte eesmärk parandada ka patsientide juurdepääsu meditsiinilistele uuendustele, tehes selleks koostööd kõigi asjaomaste sidusrühmadega.

WHO oluliste ravimite nimekirjas on 30 Roche’i ravimit. Roche’i on tunnustatud Dow Jones Sustainability Indices poolt 11 aastat järjest kui jätkusuutlikuimat ettevõtet farmaatsia-, biotehnoloogiliste- ja loodusteadusfirmade sektoris.

Roche Groupi omandusse kuulub Genentech Ameerika Ühendriikides. Ühtlasi on Roche Jaapani päritolu Chugai Pharmaceuticali enamusaktsionär. Vaata lisaRoche Eesti põhitegevusalaks on ravimite kliiniliste uuringute läbiviimine, nende tulemuste alusel ravimitele müügiloa taotlemine, hulgimüük ja turundamine. Meie missiooniks täna ja homme on luua lisaväärtust tervishoiusüsteemis, keskendudes meie teadmistele farmaatsia- ja diagnostikavaldkonnas.

Avasta rohkem

KontaktMaailmaslinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeMeistTegevusaladTöökohadMeediaLoodPrivaatsusteadeÕiguslikud alused