EL tervishoiusüsteeme võrrelnud välisekspert Eesti tervishoiusüsteemist: ma ootasin paremat tulemust

30. jaanuaril toimus Tallinnas Riigikogu Komandandi majas seminar, kus vaadeldi Eesti tervishoiu hetkeolukorda Euroopa riikide võrdluses, baseerudes veebikeskkonnatutvustamisele ja analüüsile. Seminaril „Liider või mahajääja? Eesti tervishoid ja rinnavähiravi Euroopa võrdluses“ rääkis Eesti tulemustest Andres Võrk Tartu Ülikoolist ja Bogi Eliasen Kopenhaageni Tuleviku-uuringute instituudist.

„See indeks võimaldab huvitavat rahvusvahelist võrdlust. Alati on võimalik vaielda, kas mõni alaindeks kirjeldab Eesti olusid kõige paremini, aga suur pilt on sarnane sellele, mida Eesti inimesed ka tajuvad: tervishoiuteenuse kvaliteeti peetakse paremaks kui kättesaadavust ning raha kohta, mille me Eestis tervishoidu panustame, saame tegelikult üsna hea tulemuse,“ ütles seminari kuulanud tervise- ja tööminister Riina Sikkut. „Tõsiasi on ka see, et mõne näitajaga paistame Euroopas negatiivselt silma, näiteks HIVi nakatumine ja vähene eakate gripi vastu vaktsineerimine.“

Seminaril uuringut ja sellest nähtuvaid Euroopa Liidu riikide üldiseid probleeme lahanud Bogi Eliasen Kopenhaageni tuleviku-uuringute instituudist tõi välja, et teda üllatasid Eesti puhul kõige rohkem innovatsiooninäitajate keskpärasus võrreldes teiste Euroopa Liidu riikidega. Samas andis ta hinnangu, et Eesti on väike riik ja seega on siin kindlasti lihtsam läbi viia mõtteviisi süsteemseid muudatusi. „Enamiku Euroopa Liidu riikide tervishoiusüsteemid on loodud umbes sada aastat tagasi ning need keskenduvad haigustele ja tervisele ning lähtuvad intsidendipõhisest haiguste ravist. Aga kui me tahame mõista haigusi ja tervist, peame me mõistma ka kõike muud: väga laia konteksti ning lähtuma tulemuspõhisest ravist. FutureProofing Healthcare Index annab võimaluse võrrelda kõiki Euroopa Liidu riike väga lihtsalt, numbriliste näitajatega. Nende näitajate alusel on Eesti teiste riikide võrdluses keskmisest tagapool, olles Euroopa Liidu riikide seas kõikide näitajate poolest 42 punktiga kokku 22. kohal. Jah, Eesti on arenguid ka viimaste aastate jooksul, mis on võrreldes indeksi andmetega paranenud, on tehtud investeeringuid, aga kas see on piisav? Ei ole! Ma ootasin paremat tulemust, aga ma näen võimalust, sest Eesis on hea digitaalne ettevalmistus olemas, on vaja laiendada sotsiaalset haaret.“

Uuringu metoodikat ja tulemusi hinnanud neutraalne ekspert Tartu Ülikooli analüütik Andres Võrk sõnas, et uuringuga on väga suur töö ära tehtud ja järelduste tegemiseks soovitan kindlasti kõigil sisse vaadata,“ sõnas analüütik Andres Võrk. „Mina ootan muidugi huviga järgmisi uuringuid, et tekiks dünaamika. Nende andmete pealt öelda, millesse kohe võiks Eesti riik raha juurde panna, siis ma lähtuks klassikast, õpikuteooriast: ennetusse kulutame praegu vähe, seda peaks suurendama. Lisaks, midagi peaks ette võtma EMOde ning ravijärjekordadega. See on aga analüütiku, mitte tervishoiuspetsialisti arvamus ainult andmetele tuginedes.“

Indeksi Eesti leht:FutureProofing Healthcare Indeks (FPHI) baseerub 2400 agregeeritud andmepunktil, mis pärinevad 83 erinevast avalikust tervishoiu andmebaasist, näiteks WHO, OECD, Eurostat ja hõlmab kõiki 28 Euroopa Liidu liikmesriiki. Indeksi abil saab tervikliku ja faktidel põhineva pildi tänapäeva tervishoiusüsteemidest. See aitab ülevaatlikult kirjeldada tervishoiu elujõulisust nii riiklikul kui rahvusvahelisel tasandil. Indeks keskendub edaspidi igal aastal ühele teemale detailsemalt, tänavu on andmebaasist võimalik saada andmeid rinnavähi ravi hetkeseisu kohta.

FutureProofing Healthcare Sustainability Indexi koostamist on juhtinud sõltumatu ekspertide paneel Euroopast, indeksi loomist toetas Roche, tunnetades vajadust neutraalse ja faktidel põhineva diskussiooni järele.

MTÜ Elu Nimel ning Roche Eesti OÜ koos ekspertidega tutvustavad indeksit, selle loomismeetodeid ja tulemusi, et toetada faktidel põhinevat tervishoiu teemalist dialoogi erinevate huvigruppidega, 30. jaanuaril Riigikogu Komandandi majas (Toompea 1, Tallinn).

 

Seminar toimub kell 11.00–13.00, moderaator on Johannes Tralla

Ettekanded Bogi Eliasen (Associated Partner, Copenhagen Institute for Futures Studies, ettekanne on ingliskeelne) ja Andres Võrk (Tartu Ülikool Johan Skytte poliitikauuringute instituut). Riigikogu poolt võtab sõna Marianne Mikko.

MTÜ Elu Nimel on heategevusorganisatsioon, mis korraldab Roosa Lindi Jooksu eesmärgiga tõsta elanikkonnas teadlikkust rinnavähi varajase avastamise olulisusest rinnavähi ravis ja koguda annetusi mammograafiauuringu tegemiseks ka ravikindlustamata sõeluuringusse kutsutavate sünniaastatega Eesti naistele. 13. oktoobril 2018 toimus rinnavähi patsientide toetuseks ja rinnavähi teadlikkuse tõstmiseks jooks Kadrioru pargis, kus osales 634 inimest. Loe lisa:

Roche on farmaatsia- ja diagnostika valdkonnas üleilmne suunanäitaja, keskendudes teaduse edasiarendamisele, parandamaks inimeste elusid. Ravimite ja diagnostikumide koondamine ühise katuse alla on andnud kombineeritud tugevuse ja teinud Roche’st liidri personaliseeritud tervishoiu valdkonnas. Ettevõte tegutseb enam kui 100 riigis ja andis 2017. aastal tööd rohkem kui 94 000 inimesele üle maailma. 2017. aastal investeeris Roche uurimis- ja arendustegevusse 10,4 miljardit Šveitsi franki ja teatas 53,3 miljardit Šveitsi frangi suurusest läbimüügist.

Hoffmann-La Roche, peakontoriga Baselis Šveitsis, on maailma suurim biotehnoloogia ettevõte, mis tegutseb peamiselt ravimite ja diagnostika valdkonnas. Alates loomisest 1896. aastal jätkab Roche otsinguid efektiivsemaks haiguste ennetamiseks, diagnoosimiseks ja raviks ning ühiskonda panustamiseks. WHO oluliste ravimite nimekirjas on 30 Roche’i ravimit. Roche’i on tunnustatud Dow Jones Sustainability Indices poolt 10 aastat järjest kui jätkusuutlikuimat ettevõtet farmaatsia-, biotehnoloogiliste- ja loodusteadusfirmade sektoris. 

Roche Eesti OÜ põhitegevusalaks on ravimite registreerimine, turundamine ja hulgimüük Eestis ning kliiniliste uuringute läbiviimine. Meie missiooniks täna ja homme on luua lisaväärtust tervishoiusüsteemis, keskendudes meie teadmistele farmaatsia-ja diagnostikavaldkonnas.

Chris Ellermaa, Roche Eesti OÜ avalike suhete juht

e-post: 

KontaktMaailmaslinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeMeistTegevusaladTöökohadMeediaLoodPrivaatsusteadeÕiguslikud alused