Hulgiskleroosi simulatsioonid meelitasid kohale rohkelt uudistajaid

30. mail tähistati sclerosis multiplexi (SM) ehk hulgiskleroosi päeva. Solarise Keskusesse seati üles haigussümptomeid illustreerivad simulatsioonid ja keskuse külastajad said ise järele proovida, kui palju raskust valmistavad haigetele elementaarsed igapäevatoimetused. 


Liikumisraskuste simulatsioonina oli võimalik proovida kahekiloste jalaraskustega äärekivi ületamist. Tundlikkushäireid sai kogeda paksude kinnastega nööpe kinni pannes ning nägemis- ja koordinatsioonihäirete simulatsiooni käigus segati purjusprillidega tee sisse suhkrut. 

Eesti Sclerosis Multiplexi Ühingute Liidu esinaise Katrin Rüüteli sõnul andsid simulatsioonid hea ülevaate hulgiskleroosiga kõige sagedamini kaasnevatest sümptomitest. „Terved inimesed enamasti ei tea, mida see haigus endaga kaasa toob, aga teadlikkuse tõstmine on võti ühiskondliku aktsepteerimise tagamiseks,“ tõdes Rüütel.

Tänavuse hulgiskleroosi päeva põhisõnum oli „Minu SM diagnoos“ ehk haiguse varajane diagnoosimine ja efektiivne ravi. Kuna tegemist on kõige sagedasema noori inimesi tabava kesknärvisüsteemi haigusega, mis adekvaatse ravita kahandab patsientide elukvaliteeti, töövõimet, võimekust elada aktiivset elu ja päädib sageli puudega, siis on selle õigeaegne avastamine ja tulemusliku raviga alustamine ülioluline. 

Eesti kuulub SM-i kõrgeima haigestumisega piirkonda, edastades seejuures ka naaberriike Lätit ja Leedut. Multiple Sclerosis International Federation andmetel põeb Eestis iga 100 000 inimese kohta haigust 113 inimest ning kõige sagedamini haigestuvad parimas tööeas inimesed vanuses 20-40 eluaastat. Kuna keskmise Eesti elanikkonnaga võrreldes esineb SM-iga patsientidel puuet üle kuue korra sagedamini, on oluline haigusele kiiresti jaole saada ja esimesi sümptomeid võimalikult varakult märgata.

Rohkem infot sclerosis multiplex´i kohta leiab siit.

Galerii Solarise Keskuses toimunud sclerosis multiplexi päevast leiab siit (fotograaf: Sandra Süsi)

KontaktMaailmaslinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeMeistTegevusaladTöökohadMeediaLoodPrivaatsusteadeÕiguslikud alused