Uudised

Tallinn, 25.03.2019

Euroopa Komisjon andis müügiloa MabThera’le (rituksimab) haruldase autoimmuunhaiguse bioloogiliseks raviks

Haruldase ravile allumatu villtõve raviks näidustuse saanud bioloogiline ravim MabThera (rituksimab) on esimene suur edasiminek pemfiguse ehk villtõve ravis ligi 60 aasta jooksul.

 

Pemfigus ehk villtõbi on haruldane autoimmuunhaigus, mida esineb kogu maailmas. Uuringute andmetel diagnoositakse Kesk-Euroopas igal aastal miljoni elaniku kohta 2 uut pemfiguse juhtu, Euroopa Liidus on keskmine levimus 14 inimest 100 000 kohta. Villtõbi on potentsiaalselt eluohtlik haigus, mille ravis kasutatakse aina enam CD20 antigeeni vastast monokonaalset antikeha rituksimab.

„MabTherale (rituksimab) uue näidustuse registreerimine Euroopa Liidus on tohutu leevendus umbes 50 000 inimesele Euroopas, kes on oodanud pemfiguse raviviõmaluste paranemist aastaid. Nüüd on villtõve ravis registreeritud esimene bioloogiline ravi, mis loodetavasti lisandub ka Eesti patsientidele kättesaadavate ravivõimaluste nimekirja. MabTherast (rituksimab) saavad abi nii seni ravile allumatu haiguse all kannatajad kui ka varasemat ravi kõrvaltoimete tõttu mitte kasutada saanud patsiendid,“ ütles Roche Eesti juht Kadri Mägi-Lehtsi.

Eesti Naha- ja Suguhaiguste Arstide Selts on esitanud Eesti Haigekassale uue tervishoiuteenuse taotluse rituksimabi rahastamiseks pemfiguse ravis. Taotluses väljatoodud statistika alusel on Eestis keskmiselt 100 pemfiguse põhidiagnoosiga patsienti aastas. Pemfiguse baasraviks kasutatakse suukaudseid glükokortikosteroide (prednisoloon) ja ka immunosupressante  (asatiopriin, MMF), mis aga ei anna alati oodatud ravitulemust. Pikaaegsel kortikosteroidravil võivad esineda märkimisväärsed kõrvaltoimed. Vastavalt kliinilistele uuringutele, meta-analüüsidele ja ravijuhistele annab bioloogiline ravim MabThera (rituksimab) villtõve keskmise ja raske vormi ravis häid tulemusi. Villtõve patsiente, kes võiksid MabThera (rituksimab) ravist esmajärjekorras leevendust leida, on Eesti Naha- ja Suguhaiguste Arstide Seltsi taotluse alusel Eestis umbes 15.

MabThera
MabTherat (rituksimab) on juba aastaid kasutatud raske aktiivse reumatoidartriidiga ning teatud raskete vaskuliidivormidega (granulomatoosse polüangiit ja mikroskoopiline polüangiit) täiskasvanud patsientide raviks.


Roche reumatoloogias

Roche on arendanud autoimmuunsete reumaatiliste haiguste ravi juba üle 50 aasta. Lisaks MabTherale (rituksimab) on reumatoloogias laialt kasutusel ka teine Roche’i bioloogiline ravim - RoActemra (totsilizumab). Selle, esimesese interleukiin-6 (IL-6) mõjutava ravimiga on tänaseks ravi saanud juba enam kui miljon reumatoidartriiti, juveniilset idiopaatilist artriiti või hiidrakulist arteriiti põdevat inimest. Roche’i eesmärk on arendada ja leida ravilahendusi patsientidele, kellele suunatud ravi on kõige rohkem oodatud: neile, kellel on rasked eluohtlikud haigused väheste ravivõimalustega.

Roche on farmaatsia- ja diagnostika valdkonnas üleilmne suunanäitaja, keskendudes teaduse edasiarendamisele, et parandada inimeste elusid. Ravimite ja diagnostikumide koondamine ühise katuse alla on andnud kombineeritud tugevuse ja teinud Roche’ist liidri personaliseeritud tervishoiu valdkonnas. Ettevõte tegutseb enam kui 100 riigis ja andis 2018. aastal tööd rohkem kui 94 000 inimesele üle maailma. 2018. aastal investeeris Roche uurimis- ja arendustegevusse 11 miljardit Šveitsi franki ja teatas 56,8 miljardi Šveitsi frangi suurusest läbimüügist.

 

Hoffmann-La Roche, peakontoriga Baselis Šveitsis, on maailma suurim biotehnoloogia ettevõte, mis tegutseb peamiselt ravimite ja diagnostika valdkonnas. Alates loomisest 1896. aastal jätkab Roche otsinguid efektiivsemaks haiguste ennetamiseks, diagnoosimiseks ja raviks ning ühiskonda panustamiseks. WHO oluliste ravimite nimekirjas on 30 Roche’i ravimit. Roche’i on tunnustatud Dow Jones Sustainability Indices poolt 10 aastat järjest kui jätkusuutlikuimat ettevõtet farmaatsia-, biotehnoloogiliste- ja loodusteadusfirmade sektoris. 

 

Roche Eesti OÜ põhitegevusalaks on ravimite registreerimine, turundamine ja hulgimüük Eestis ning kliiniliste uuringute läbiviimine. Meie missiooniks täna ja homme on luua lisaväärtust tervishoiusüsteemis, keskendudes meie teadmistele farmaatsia-ja diagnostikavaldkonnas.

 

Lisainformatsioon: Chris Ellermaa, Roche Eesti OÜ avalike suhete juht, [email protected]com